WordPress okazał się w mijających latach tak wziętym CMS-em, że liczbę sklepów i stroninternetowych tworzonych z jego użyciem szacuje się już na miliony. Powszechność korzystania z tego systemu zarządzania treścią powoduje, iż strony tworzone na WordPressie bywają częstym celem ataków hakerskich. W sytuacji zainfekowania strony złośliwym oprogramowaniem, konieczne będzie czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Jak zidentyfikować zawirusowane strony na WordPress?

Strona rozsyła wiadomości-śmieci? Nie dajesz rady się zalogować? Obrazy na stronie zostały podmienione bez Twojej ingerencji? A może na witrynie pojawiły się przekierowania do obcych Ci portali? To zaledwie parę z możliwych objawów wskazujących na zainfekowaną stronę. W takich przypadkach konieczne jest natychmiastowa reakcja w celu zlikwidowania powodu infekcji i przywrócenia strony internetowej do należytego funkcjonowania. Czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek lub po atakach hakerów powinno się zlecić profesjonalistom od tego rodzaju działań, ponieważ usuwanie infekcji z WordPressa na ogół przekracza kwalifikacje ludzi, którzy na co dzień zajmują się tylko tworzeniem stron oraz sklepów internetowych na tym systemie zarządzania treścią.

Jak przebiega usuwanie malware ze strony internetowej?

Profesjonaliści zajmujący się czyszczeniem malware ze stron zaprojektowanych w WordPressie podczas swoich czynności naprawczych przeprowadzają kompleksowy przegląd baz danych i plików strony. Badają kod użytych na stronie motywów i wtyczek, jak również pliki htaccess oraz wp-config. W procesie naprawy zawirusowanego WordPressa wdrażane są na stronie dodatkowe zabezpieczenia, które zmniejszą ryzyko powtórnej ataków. Jeżeli długookresowa infekcja przyczyniła się do dodania strony do wykazu zagrożeń (przykładowo w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu malware z CMS-a specjaliści mogą podjąć również konieczne kroki w celu wykreślenia jej z tego typu rejestrów. Usunięcie wszystkich skutków zainfekowania nie jest gwarancją, że podobny przypadek nie zdarzy się w przyszłości, toteż istotne jest okresowe uaktualnianie CMS-a i stosowanych na stronie wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]