Jeśli chcesz kupić kiszonki, koniecznie wejdź na https://artmankiszonki.pl.
Kiszone warzywa są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański rarytas, sporadycznie spotykany w innych częściach świata. Tymczasem kiszone przetwory warzywne lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.
Dlaczego kiszonki cieszą się popularnością?
Badacze historii uznali, że proces konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w solance, w occie lub w soli, znany jest ludziom od przeszło czterech tysiące lat. Technika ta najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość roztworu, w którym się go zanurza, ogranicza rozmnażanie się bakterii powodujących gnicie. Kilkaset lat temu był to świetny sposób, by zwiększyć czas przydatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa nawet o kilkanaście tygodni. W rezultacie przyjął się zwyczaj produkowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kwaszonki od zarania swojego istnienia słyną z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie jest prawdą. Mają one np. sporo witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, rzadziej chorowali na gnilca. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z kapusty czy pulpy ziemniaczanej.
Kiszone przetwory z warzyw – co da się kisić?
Najbardziej znanym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie na wszystkich kontynentach, również w Kanadzie i w USA, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie cieszy się znaczną popularnością. Jednakże pickle są tam bodajże niesłychanie lubianym uzupełnieniem hot-dogów, burgerów oraz sandwiczy. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Lecz to nie jedyne warzywa, które można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, białą rzodkiew oraz owoce (przykładowo jabłka).
Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się bazą bądź istotnym dodatkiem do tysięcy przepisów lokalnych. Należy pamiętać, iż smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Dlatego też ogórek wyprodukowany wedle typowego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w USA.
Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]