Chcesz kupić kantar skórzany? Skieruj się tu.

Kantar to element uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on pasować do zarysu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego atrybuty powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

W sklepach znajdziemy przeróżne typy kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe i sznurkowe. Te ostatnie, określane również halterami, są zalecane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad koniem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym albo naturalnym futrem, które można odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury lub spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras zimnokrwistych?

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni huculskich, holsztyńskich, półkrwi arabskiej oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]