Chcesz kupić palcaty? Sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kupując ubiór jeździecki nie można zapomnieć o wyposażeniu się także w najistotniejsze przybory. Zarówno w trakcie zawodów, jazdy rekreacyjnej czy podczas oswajania konia, niezbędne będzie stosowanie batów oraz palcatów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – rodzaje

Istnieje parę typów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – ma z reguły 160-200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do miarowego chodu naprzód, zatrzymania konia lub przyciągnięcia jego uwagi. Z jego pomocą trener zachowuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na stosowną odległość. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż mocno trzyma się ręki w każdych warunkach. Przeważnie są składane, ale można zamówić też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Wykorzystuje się go w trakcie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Należy podkreślić, iż stosuje się go tylko wówczas, gdy jeździec nie może wymóc od zwierzęcia należytego zachowania za pomocą komunikatów przekazywanych dłonią bądź nogą.
palcat skokowy – zwyczajowo zwany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość około 60-75 cm. Zakończony jest przeważnie skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i nakłania go do określonej reakcji. Palcatem uderza się lekko zwierzę w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego nie jest on długi.

Palcaty i baty stosuj z rozwagą

Podczas jazdy palcaty oraz baty chwytamy tak, aby były ułożone wzdłuż trzymanych wodzów. Jeżeli rączka kończy się pętlą, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, bowiem w przypadku potencjalnego upadku jeździec mógłby doznać obrażeń.

Szpicrut i batów niezwykle łatwo nadużyć, wobec tego wypada zawsze stosować je z ostrożnością. Zbyt mocny cios może sprawić, że zamiast zareagować na komendę koń będzie bardziej niespokojny bądź będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Kiedy palcat bądź bat zostawił ślad na sierści zwierzęcia oznacza to, iż jeździec uderza na pewno zbyt mocno.

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]