Więcej o monetach okolicznościowych na https://goldbroker.pl/kolekcjonerskie/.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale również przedmiot westchnień kolekcjonerów ze wszystkich stron świata. Numizmatyka, będąca z początku sferą nauki badającą medale, monety a później też banknoty, z biegiem lat przeistoczyła się w kultowe hobby. Liczni numizmatycy widzą z kolei kolekcjonowanie monet jako metodę inwestycji pieniędzy w mienie, mogące po pewnym czasie przynieść niezły zysk. Perfekcyjnie skorzystały z tego mennice z całego świata, corocznie wybijające tysiące wspaniałych monet okolicznościowych ze złotego i srebrnego kruszcu.

Srebrne i złote monety kolekcjonerskie – hobby, które może być inwestycją

Powodów, dla których numizmatycy gromadzą monety i banknoty jest dużo. Jedni koncentrują się na monetach kolekcjonerskich emitowanych w związku z obchodami rocznicy urodzin czy też śmierci cenionej osobistości z obszaru sztuki albo polityki bądź istotnego wydarzenia historycznego. Inni fascynują się środkami płatniczymi, wskutek tego zbierają pieniądze różnych krajów. Pozostali kupują monety, których rewers prezentuje sprecyzowany motyw, np. związany z mitycznymi postaciami lub roślinami. Jest natomiast grupa hobbystów, która nie kupuje numizmatów dostępnych w pokaźnych nakładach z mosiądzu, miedzi i niklu, a która poszukuje monet kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, przeważnie ze srebra oraz złota. Owszem, tego typu monety numizmatyczne już w dniu emisji są kilkukrotnie droższe aniżeli zwyczajne monety okolicznościowe, jednak wypada mieć na uwadze, iż ich kupno bywa świetną lokatą. Po latach cena srebrnych oraz złotych numizmatów nieraz znacznie wzrasta, nie tylko ze względu na limitowaną liczbę danego wzoru, ale też ze względu na możliwy wzrost wartości kruszcu, którego zostały one wyprodukowane.

Co wpływa na cenę monety kolekcjonerskiej?

Kolekcjonerom koncentrującym się głównie na numizmatach produkowanych w Polsce z pewnością nie brak atrakcyjnych eksponatów do kupienia. Jedynie w zeszłych paru latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak np. kolekcja Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z podobiznami między innymi Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa czy 100. rocznica urodzin Jana Karskiego. Większość polskich monet okolicznościowych to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich wartość, zależnie od daty wybicia, wagi oraz nakładu, waha się od 100 do nawet 350 zł. Takie monety zabezpieczone są najczęściej kapslem albo sprzedawane w kasecie.

Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]