Leasing niewątpliwie jest jednym z najbardziej lubianych przez firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak dziwić, bo jego duże plusy powodują, że leasing bywa doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie kosztów wiążących się z działalnością przedsiębiorstwa. Głównie z uwagi na to, że w Polsce ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny wpływa również to, że pozwala on na zdobycie potrzebnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach dokładnie więc polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać stawiając na taką formę finansowania?
Leasing – o co w nim chodzi?
Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znaczy dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w Polsce są to określenia różne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej bywają auta, które zasilają flotę firmy, urządzenia niezbędne do prowadzenia firmy albo sprzęt do sklepu. Po zakończeniu umowy wypożyczone przedmioty powinny być zwrócone do leasingodawcy, który najczęściej zbywa je w atrakcyjnej cenie.
Leasing – jak ustrzec się błędów?
W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność sprawia, iż trudno wybrać w tej grupie tę najlepszą – potrzebne w tym celu są specjalistyczne kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie ma, stawiając na leasing, dobrze zrobimy zasięgając doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem leasingu dobrze zatem udać się do doradcy finansowego, który pomoże znaleźć ofertę odpowiednią dla naszych oczekiwań i zagwarantuje, że leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.