Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz również w licznych miejscowościach wypoczynkowych w kraju i za granicą spowodowała, iż pakując się na urlop zastanawiamy się, czy wziąć jeszcze rower. O ile nasz rower to „składak”, a przy tym podróżujemy w pojedynkę, można spakować go do bagażnika. Problemy pojawiają się, gdy wyruszamy w dużym gronie i chcemy zabrać kilka rowerów. W takim przypadku powinno się użyć platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy – czym się różnią?

Rowery można przewozić na dachu samochodu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej montowanej na haku. Obie metody pozwalają na przewóz aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają również parę minusów. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być sporym problemem w szczególności dla niewysokich osób. Prócz tego zamocowanie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość pojazdu, i o ile na ogół nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niewysokimi mostami, bramami i kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu z uwagi na to, że silniej reaguje on na podmuchy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak wydłużają samochody, w związku z tym osoby je prowadzące muszą zachować wzmożoną ostrożność w czasie cofania i parkowania tyłem samochodu. Rowery przewożone na platformie często też wystają poza szerokość auta, a to może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na ciasnych uliczkach.

Przed zamówieniem bagażnika na rower na hak oszacuj ile jednośladów potrzebujesz wozić

Decydując się na zakup platformy na rower na hak trzeba w pierwszej kolejności uwzględnić kilka kwestii. Nie jest to tani sprzęt, wobec tego trzeba już na początku oszacować jaką ilość rowerów docelowo będziemy chcieli zabrać ze sobą. Bagażnik na rower znanej marki, przykładowo od Thule, będzie służył nam wiele lat i jeżeli nabywamy go myśląc o rodzinnych wypadach, opłaca się zdecydować się na taki, na którym zamontujemy trzy bądź 4 jednoślady. Drugim istotnym czynnikiem jest obliczenie łącznej masy rowerów – przed zakupem platformy należy upewnić się czy udźwignie ona obciążenie jakie potrzebujemy na niej umieścić. Sprawdźmy także jak doczepiane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość uchwytów trzymających jednoślad w miejscu zmniejsza zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie jazdy, zagrażające możliwym wgięciem karoserii. W przypadku pytań, który bagażnik rowerowy kupić, polecamy skonsultować się z przedstawicielem sklepu oferującego takie akcesoria.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]