Wiele maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, by działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Malutkie lub olbrzymie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz tryb pracy i życia, tymczasem przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te silniki.

Garść informacji o silnikach elektrycznych DC

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal 200 lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Michael Faraday, Moritz Jacobi oraz Zénobe Gramme. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana i szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie lubiane za bezgłośne działanie, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Powiedzieć, iż silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo pociągów i samochodzików, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie kupimy również naszym synom i córkom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszechne, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają modne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silników DC używają też hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od najlepszych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]