Zamów motoreduktor walcowy.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy zbudowany z silnika oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się drobna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą też inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb danego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy różnych układów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkiego bądź długiego czasu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych lub dużych obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Rodzaje oraz zastosowanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku typów silników (AC, DC, BLDC oraz bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Brak z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, kolejki w parku rozrywki czy wertykulatory. Szerokie zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, iż ilość realnych zestawów, które współcześnie mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale właściwie w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]