Jeśli potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących usuwania blizn rogówkowych, skieruj się tutaj.

Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. W rezultacie różnorodnych urazów i zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem zlikwidować, korzystając z laserowej korekcji wzroku.

Objawy wskazujące na występowanie blizn rogówkowych

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka gałki ocznej, która je chroni, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również bardzo plastyczna i mimo że zazwyczaj delikatne jej otarcia wygajają się samoistnie, nieraz tworzą się zbliznowacenia, także na skutek naszej nieuwagi. Co jest przyczyną pojawienia się blizn na rogówce? Są one na ogół konsekwencją urazów mechanicznych np. zadrapania, oparzenia i skaleczenia, przedostania się do oka ciała obcego lub wielu chorób (przykładowo półpaśca). Lecz blizny na rogówce mogą wytworzyć się także na skutek nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Oprócz wyraźnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn na rogówce sygnalizuje kilka innych objawów, takich jak np. uczucie drapania gałki ocznej, nabrzmiewanie powiek oraz wrażliwość na światło, toteż jeżeli ich doświadczasz polecamy czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. W czasie wieloaspektowego badania ustali on rozmiar, głębokość oraz umiejscowienie blizn, jak również doradzi w obszarze opcji ich leczenia.

Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn rogówki

Najpopularniejszą współcześnie procedurą likwidowania blizn rogówki jest PTK – zabieg wykonywany w większości klinik, zajmujących się korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się także do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres paru tygodni należy słuchać się ściśle zaleceń lekarskich, nie przemęczać oka i cyklicznie zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]