Starcze zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD, to wada wzroku, która dotyka ludzi w starszym wieku i wyraźnie redukuje jakość widzenia. Obecnie wytrawni okuliści oferują nowoczesne sposoby korekty wzroku tej niedyspozycji. Zabieg AMD staje się środkiem umożliwiającym powrót do dawnej wygody życia.

Palenie tytoniu i inne potencjalne przyczyny AMD

Plamka żółta to część siatkówki oka wyróżniająca się największym skupiskiem fotoreceptorów – to dzięki niej widzimy wyraźnie. Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, która przejawia się poprzez zaburzenie obrazu i utratę ostrości wzroku. Odróżniamy postać suchą oraz mokrą tej schorzenia. Z AMD borykają się najczęściej osoby po pięćdziesiątce, a etiologia schorzenia nie została w dalszym ciągu do końca poznana. Zakłada się jednakże, że przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej może być niezdrowy tryb życia – przykładowo uzależnienie od papierosów, nadwaga czy długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Istotne mogą być też uwarunkowania genetyczne oraz odrębne choroby współistniejące, np. cukrzyca lub hipertonia. Dzisiejsza medycyna opracowała szczęśliwie skuteczne narzędzia leczące tę choroba. Leczenie AMD przeprowadza się z wykorzystaniem wysokospecjalistycznego nanosekundowego lasera 3 generacji. Laser 2RT działa efektywnie na suchą postać zwyrodnienia.

Zabieg 2RT – czy jest obarczony ryzykiem?

Laser 2RT oddziałuje na zmienione komórki oka zarazem nie naruszając receptorów siatkówki. Zabieg ten jest pozbawiony ryzyka, co powoduje, że może być przeprowadzany u wielu grup chorych zagrożonych uszkodzeniem albo utratą wzroku. Technologia laserowa hamuje trwające procesy zwyrodnieniowe oraz aktywuje komórki do odbudowania się. Laser 2RT poprawia jakość widzenia oraz metabolizm siatkówki. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej nie wiąże się z dyskomfortem – w czasie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Przed przystąpieniem do zabiegu jest podawane znieczulenie miejscowe, a sama praca lasera nanosekundowego 2RT trwa ledwie parę minut.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]