Określanie dziennej aktywności liczbą przebytych kroków stało się popularne za sprawą smartfonów, opasek i smartwatchy. Każde takie urządzenie jest wyposażone w funkcję liczenia kroków, więc monitorować je może każda osoba z telefonem w kieszeni. Ile kroków dziennie powinniśmy zrobić, aby schudnąć lub poprawić swoją kondycję? Ile kroków w ciągu dnia robi przeciętny człowiek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Ile kroków dziennie robi przeciętny człowiek?

Dzienna liczba kroków zależy przede wszystkim od stylu życia. Najwięcej robią ich pracownicy fizyczni. Takie osoby po zainstalowaniu aplikacji monitorującej kroki, bardzo często szybko ją odinstalowują, ponieważ okazuje się, że każdego dnia nie tylko spełniają zalecane dzienne normy, ale wręcz je przekraczają. W takiej sytuacji, monitorowanie liczby kroków nie wnosi nic do naszego życia.

W całkiem innej sytuacji są osoby wykonujące pracę siedzącą, która dzisiaj cieszy się szczególnie dużą popularnością. Wymusza ona siedzenie przy biurku praktycznie przez 8 godzin dziennie. Jeśli do pracy dojeżdżamy samochodem lub autobusem, to do tego czasu dochodzi jeszcze czas spędzony w środkach transportu.

Uśredniając, przeciętny człowiek dziennie robi około 2500 kroków. W przypadku mężczyzny o wzroście 178 cm, który przemieszcza się z prędkością ok 6 km/h, jest to około 1,40 km. To bardzo niewiele. W połączeniu z posiłkami przekraczającymi zalecaną dzienną kaloryczność, jest to krótka droga do otyłości i problemów ze zdrowiem.

Ile robić kroków dziennie, żeby schudnąć?

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby zdrowe powinny dziennie wykonywać około 5000 – 8000 tysięcy kroków, natomiast osoby cierpiące na choroby przewlekłe – od 3500 do 5500 tysiąca kroków.

Dużo mówi się o zasadzie 10000 kroków, ale w rzeczywistości jest to liczba wymyślona na potrzeby japońskiej kampanii marketingowej w połowie lat 60. XX wieku, którą później zaadaptowało wiele marek sportowych i producentów aplikacji fitness, ustalając ją jako optymalną liczbę kroków, które należy wykonać każdego dnia.

Jak zwiększyć dzienną ilość kroków?

Poza wprowadzeniem do życia aktywności fizycznej w postaci codziennych treningów, warto też trochę zmodyfikować swoją codzienną rutynę w taki sposób, aby więcej chodzić. Jak to zrobić?

  1. Zainstaluj w telefonie aplikację monitorującą przebytą liczbę kroków. Konkretna informacja o liczbie kroków i dziennym celu zadziała na Ciebie mobilizująco.
  2. Zamiast na kawę lub piwo, co jakiś czas umawiaj się ze znajomymi na wspólny spacer.
  3. Świadomie wprowadź utrudnienia – nie korzystaj z windy, parkuj jak najdalej od sklepu.
  4. Przygarnij psa, który potrzebuje regularnych spacerów.
  5. Spaceruj podczas przerw w pracy.
  6. Rozważ zakup małej bieżni, która umożliwi Ci spacerowanie w domu, również w chłodne dni, kiedy pogoda nie zachęca do wyjścia.

Jeśli chcesz urozmaicić spacerowanie i wprowadzić do nich elementy treningu, to poszukaj ciekawych szlaków i regularnie wybieraj się w góry. Nawet małe przewyższenia podniosą Twoje tętno, co przekłada się na lepsze efekty treningu.

Podsumowanie

Regularne chodzenie to podstawa utrzymania dobrego stanu zdrowia. Nie są to treningi, które pozwolą Ci wyrzeźbić mięśnie lub przebiec maraton, ale przyczynią się do tego, że Twój organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Co ważne, chodzenie nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani przygotowania – trudno jest więc znaleźć jakąkolwiek wymówkę od spaceru po pracy. Liczenie kroków dostarcza informacji o tym, jak wygląda nasz styl życia i pozwala na bieżąco monitorować zmiany. Z pewnością warto regularnie korzystać z tej funkcji – z pewnością masz ją w swoim smartfonie.

Źródło tekstu: https://revelare.pl/zdrowie/ile-krokow-dziennie-powinno-sie-robic-dla-lepszego-zdrowia-i-zeby-schudnac/