Dalsze informacje o mistycznym topazie.

Niepowtarzalny blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od lat cieszącego się wielkim uznaniem miłośników biżuterii. Choć na pierwszy rzut oka łatwo pomylić się, że to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem odpowiedniej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień ma purpurowy kolor, błękitny z kolei jest efektem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty przynosi obrabianie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak przed chwilą napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do eleganckich strojów – doskonale wygląda także w pracy. Istotna okazuje się też mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy dobrać ozdoby do swojej kreacji.