Więcej informacji o zawieszkach srebrnych.

Srebro od dawna znajduje się wśród najchętniej stosowanych przez złotników surowców. Nie powinno być w tym jednak nic zaskakującego – jest łatwe w obróbce, pięknie się prezentuje i cechuje je interesujący refleks. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne potrzebują jednak odpowiedniej dbałości – surowiec ten jest bardzo delikatny, w związku z czym łatwo go uszkodzić. Jak więc troszczyć się o wykonaną ze srebra biżuterię?

Detergenty niszczą wisiorki srebrne

Silne środki myjące dla wykonanej ze srebra biżuterii są zabójcze. W kontakcie z nimi surowiec może zmieniać kolory oraz pokrywać się osadem. Nie wolno zatem używać ich do czyszczenia ozdób, a w czasie prac domowych koniecznie powinniśmy ściągnąć wszystkie wisiorki srebrne lub bransoletki.

Przechowywanie wisiorków srebrnych

Warto chronić wisiorki srebrne także wtedy, kiedy nie mamy ich założonych. Do ich trzymania powinniśmy stosować pudełka wykładane od wewnątrz delikatną tkaniną – zapobiegniemy tak ich zarysowaniu. Srebro niezbyt dobrze reaguje też na kontakt z wodą i ciepłem, które mogą powodować, że straci barwę albo zmieni kształt. Zanim schowamy parę przedmiotów do szkatułki, powinniśmy wcześniej zabezpieczyć je miękką szmatką albo włożyć do foliowego worka.

Wisiorki srebrne – jakimi środkami je czyścić?

Do pielęgnowania srebra najlepiej wykorzystać ciepłą wodę z solą, która świetnie zmywa powstający na powierzchni tego surowca nalot. Poza tym odpowiednie będą także alkohol, białko jaja oraz odpowiednie płyny. Do czyszczenia wykonanych ze srebra ozdób musimy korzystać z delikatnych szmatek – twarde potrafią porysować fakturę.