Obrączki są symbolem małżeństwa. Znane były już w starożytnym Rzymie. Nie da się zaprzeczyć, że jednym z największych problemów przyszłych małżonków jest wybór właśnie obrączek. Tutaj warto jest dodać, że na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych wzorów. Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że obrączki mogą być wykonane z różnych materiałów. Jedne będą bardziej trwałe, inne mniej. Nie da się zaprzeczyć, że w związku z powyższym dobrze jest odpowiednio wcześniej dobrze przygotować się na rozmowę z jubilerem. Narzeczeni powinni posiadać przynajmniej minimalną wiedzę na temat obrączek. W ten sposób wybór będzie o wiele prostszy. Nie da się zaprzeczyć, że najczęściej narzeczeni wybierają złote obrączki. Warto jest jednak znać alternatywy. Obrączki mogą być także wykonane z platyny czy srebra. Poniżej zaprezentujemy dokładniejsze informacje na temat każdego rodzaju obrączek, przedstawimy pytania, jakie powinny być zadane jubilerowi.

Wyjątkowe obrączki

Obrączki to bardzo obszerny temat. Postaramy się dokładnie przedstawić poszczególne zagadnienia zgodnie z poniższym planem:

 • z jakiego materiału powinny być wykonane obrączki?,
 • na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obrączek?,
 • oryginalne formy obrączek,
 • grawer i wyjątkowe cytaty.

Z jakiego materiału powinny być wykonane obrączki?

Wyróżnić można kilka materiałów, z których wykonywane są obrączki ślubne. Wśród najpopularniejszych należy wskazać:

 • złoto,
 • srebro,
 • platynę.

Obrączki ze złota

Największą popularnością wśród narzeczonych cieszą się obrączki wykonane ze złota. Nie da się zaprzeczyć, że za tym rozwiązaniem kryje się kilka praktycznych aspektów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że obrączki wykonane ze złota są niezwykle trwałe. Trudno jest je zniszczyć. Tutaj warto jest również zwrócić uwagę na fakt, że złoto, w przeciwieństwie do srebra – które ciemnieje, nie zmienia się. Jest to największa zaleta obrączek ze złota. Oczywiście można powiedzieć również o pewnym aspekcie praktycznym – złoto to bardzo dobra inwestycja. Jednak nie o to chodzi przy wyborze obrączek. Najważniejsze, aby materiał, z którego będą wykonane był trwały. Złoto z pewnością spełnia ten warunek. Ceny obrączek złotych są umiarkowane. Za komplet klasycznych wzorów trzeba będzie zapłacić około 1500 złotych. Nie da się zaprzeczyć, że w porównaniu z obrączkami z platyny jest to dość niska cena. Oczywiście o wiele droższe będą modele, które są dodatkowo ozdobione diamentami, brylantami lub innymi kamieniami.

Warto jest dodać również kilka słów na temat prób złota:

 • czyste złoto – 999,9
 • pierwsza próba złota – 960 – złoto 23-karatowe
 • druga próba złota – 750 – złoto 18-karatowe
 • trzecia próba złota – 585 – złoto 14-karatowe (najpopularniejsze)
 • czwarta próba złota – 500 – złoto 12-karatowe
 • piąta próba złota – 375 – złoto 9-karatowe
 • szósta próba złota – 333 – złoto 8-karatowe

1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie.

Najczęściej narzeczeni wybierają złoto 14-karatowe, rzadziej 8-karatowe. Nie da się zaprzeczyć, że jest to najlepsze rozwiązanie. Złoto o tej próbie jest twarde i wytrzymałe. Warto jest dodać kilka słów na temat koloru obrączek wykonanych ze złota. Tutaj należy wskazać, że może to być barwa biała, żółta lub różowa. W ostatnim czasie bardzo modne są obrączki wielokolorowe, czyli wykonane z połączenia różnych kolorów złota. Nie da się zaprzeczyć, że bardzo efektywnie się prezentują. Z pewnością warto jest zastanowić się nad taką alternatywą.

Obrączki ze srebra

Alternatywę dla złotych obrączek stanowią pierścionki srebrne. Tutaj jednak warto jest zwrócić uwagę na fakt, że narzeczeni bardzo rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Należy zauważyć, że cena za obrączki srebrne jest dość niska. Najczęściej oscyluje w granicach 200 złotych za komplet klasycznych obrączek. Niemniej jednak srebro to nie jest najlepszy materiał na obrączki. Przede wszystkim, dlatego że jest mało odporny na uszkodzenia, a po pewnym czasie ciemnieje. To chyba jedna z najważniejszych kwestii. Nie da się zaprzeczyć, że nie warto jest kierować się samą ceną, o wiele ważniejsze kwestie to trwałość materiału. Należy pamiętać o tym, że obrączki mają być pamiątka na lata, a nie prezentować się ładnie tylko podczas ślubu.

Wyróżnić można kilka prób srebra:

 • czyste srebro – 999,9
 • próba srebra – 925 – pierwsza próba
 • próba srebra – 875
 • próba srebra – 830 – druga próba
 • próba srebra – 800 – trzecia próba

Tak więc srebro próby 925 zawiera 92,5% czystego srebra.

Na zakup srebrnych obrączek najczęściej decydują się zakochani jeszcze w czasie narzeczeństwa lub przed zaręczynami jako symbol miłości. O wiele rzadziej srebrne pierścionki kupują narzeczeni jako te jedyne, właściwe obrączki.

Obrączki platynowe

Platyna to wyjątkowy materiał, niezwykle trwały i odporny na zniszczenia. Tutaj należy wskazać, że nie wyróżnia się różnych prób platyny. Należy wiedzieć, że platyna jest bardzo drogim materiałem. Jeszcze do niedawna obrączki wykonane z platyny były bardzo mało popularne. Dziś czasy się zmieniły. Narzeczeni coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie. Platyna kolorem przypomina białe złoto. Oczywiście to nie to samo, jednak gołym okiem, szczególnie osobom, które nie mają na co dzień styczności z materiałami szlachetnymi, może wydać się łudząco podobne, a wręcz takie samo.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obrączek?

Nie da się zaprzeczyć, że narzeczeni najczęściej zwracają uwagę na wzór oraz cenę obrączek. Na początku należy wskazać, że moda ślubna bardzo szybko się zmienia. Podobnie jest z obrączkami ślubnymi. Co sezon pojawiają się nowe kolekcje, znacząco różniące od poprzednich. Oczywiście wyróżnić można również wzory, które nie jako są ponadczasowe – były, są i z pewnością już zawsze będą popularne. Mowa tu o obrączkach klasycznych, prostych wzorach bez dodatkowych zdobień. Wiele par wybiera właśnie takie obrączki. Ich istotną zaletą jest również cena. Takie obrączki są dość tanie w porównaniu z modelami, które są dodatkowo ozdabiane. W ostatnim czasie bardzo modne stały się obrączki wielokolorowe. Nie da się zaprzeczyć, że niezwykle ciekawie prezentują się takie modele. Tutaj jednak warto jest zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. W ostatnim czasie narzeczeni coraz częściej decydują się na zakup obrączek, gdzie kobieta i mężczyzna wybierają różne wzory. Najczęściej są to modele zbliżone do siebie, a obrączka kobiety jest dodatkowo ozdobiona kamieniem lub wzorkiem. Bardzo ważną kwestią jest również szerokość obrączki. Nie da się zaprzeczyć, że wiele zależy od gustu narzeczonych. Mogą zdecydować się na obrączki węższe lub szersze. Tutaj należy jednak pamiętać o tym, że przed podjęciem ostatecznej decyzji obrączkę należy przymierzyć. Bardzo cienka obrączka na dużej ręce po prostu zniknie, natomiast na delikatnej dłoni nie będzie prezentować się dobrze bardzo szeroka obrączka. Trudno jest jednoznacznie określić, jaką szerokość powinna mieć obrączka. Wiele zależy od indywidualnych upodobań.

Warto jest dodać kilka słów na temat przygotowania do rozmowy z jubilerem. Warto jest odpowiednio wcześniej dowiedzieć się kilku rzeczy na temat obrączek. Przede wszystkim należy tutaj mieć na względzie czym różnią się poszczególne materiały, czy interesują nas obrączki złote, srebrne, platynowe, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na obrączki. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych pytań, które należy zadać jubilerowi:

 1. Czy można powiększyć/pomniejszyć obrączki dwukolorowe?
 2. Czy można powiększać/pomniejszać obrączki z kamieniami?
 3. Kamienie w obrączce, co wybrać – cyrkonie czy brylanty?
 4. Czy matowe obrączki będą się ścierały?
 5. Jak często odświeżać obrączki?
 6. Czy obrączki będą się rysować? Po jakim czasie?
 7. Czym jest soczewka w obrączkach i co daje?
 8. Dlaczego białe złoto nie jest białe?
 9. Co daje dodatek palladu do białego złota?
 10. Jaka szerokość obrączek jest najczęściej wybierana?
 11. Czy można zamówić dwie, zupełnie różne obrączki?
 12. „Mąż podczas wakacji zgubił obrączkę – co teraz?”
 13. Jaki jest czas oczekiwania na obrączki?
 14. Które obrączki najłatwiej powiększyć?
 15. Którą próbę złota najlepiej wybrać?
 16. Czy możemy zaprojektować swoje wymarzone obrączki?
 17. Jaką wysokość obrączki wybrać?
 18. Czy na obrączkach można wykonać grawer?
 19. Czy mogę wygrawerować coś innego niż np. datę ślubu?
 20. Czy grawer w naszych obrączkach może być wykonany naszym charakterem pisma lub możemy umieścić na niech swój odcisk palca?
 21. Czy mogę zamówić połówkę rozmiaru?
 22. Czy obrączki z tytanu można powiększać?
 23. Mam uczulenie na złoto – jakie obrączki wybrać dla alergików?
 24. Na której dłoni nosimy obrączkę?
 25. Czy wzór, który jest wykonany, np. w żółtym kolorze złota możemy zamówić w białym kolorze?
 26. Z jakiego materiału można wykonać obrączki?
 27. Czy otrzymamy gwarancję na obrączki?
 28. Mamy swoje złoto – czy możemy z niego zrobić obrączki?
 29. Czy powierzając złoto otrzymujemy obrączki z naszego złota?
 30. Co w przypadku kiedy mamy za mało złota?
 31. Czym należy się kierować przy wyborze obrączek?
 32. Ile złota w złocie?
 33. Kiedy najlepiej mierzyć rozmiar obrączek?
 34. Jak pielęgnować obrączki?
 35. Zamówiliśmy zły rozmiar obrączek – co dalej?
 36. Ile czasu przed ślubem należy zamówić/kupić obrączki?
 37. Czy obrączki z tytanu są trwalsze niż złote?
 38. Czy wszystkie obrączki są cechowane?

Oryginalne formy obrączek

Poza klasycznymi obrączkami można wyróżnić również oryginalne formy obrączek – wykonane własnoręcznie lub obrączki w formie tatuażu. Obie z form są dość mało popularne. Na początku kilka słów na temat obrączek wykonanych własnoręcznie. Z pewnością jest to ciekawe i zarazem bardzo wyjątkowe rozwiązanie. Narzeczeni mogą dowolnie kształtować wygląd obrączki, a tym samym wyrazić siebie, to co czują. Nie da się zaprzeczyć, że takie obrączki z pewnością będą odróżniać się od tych komercyjnych. Będą jedyne i niepowtarzalne. Idealna pamiątka ze ślubu, wyjątkowy symbol miłości. Oczywiście należy pamiętać o tym, że wykonanie takich obrączek to dość spory wydatek. Osoby, które są zainteresowane takim rozwiązaniem mogą poszukać w Internecie ofert jubilerów, którzy udostępniają swoją pracownię i pomagają narzeczonym własnoręcznie wykonać obrączki. Oczywiście nie każdy jubiler zgadza się na takie rozwiązanie. Niemniej jednak własnoręczne wykonywanie obrączek staje się coraz bardziej popularne. Z pewnością dla narzeczonych jest to również niezwykła przygoda. W związku z powyższym warto jest również zastanowić się nad tym, jak można udokumentować to wydarzenie. Niektóre osoby zapraszają przyjaciół, aby Ci wykonywali zdjęcia lub nagrali film. Z pewnością będzie to niesamowita pamiątka. Można będzie ją wykorzystać podczas montażu nagrania ze ślubu. Idealne rozwiązanie. Można również zatroszczyć się o podkład muzyczny. Warto jest zadbać o to, aby to wydarzenie było niezapomniane. Warto jednak jest wskazać również wady takiego rozwiązania. Nie da się zaprzeczyć, że narzeczeni mogą mieć problem z wykonaniem takich obrączek. Przede wszystkim dlatego, że nie mają doświadczenia. Wykonane obrączki mogą być niedoskonałe, zniekształcone. Oczywiście modele wykonywane są pod czujnym okiem jubilera, jednak to nie to samo, gdy jubiler sam wykonuje obrączkę. Może okazać się, że obrączki są po prostu nieładne. Co w takiej sytuacji? Nie da się zaprzeczyć, że najlepiej jeśli narzeczeni udaliby się do salonu jubilerskiego i kupili nowe obrączki. Dlaczego? Należy pamiętać o tym, że obrączki będą później noszone praktycznie codziennie. Z pewnością trudno byłoby codziennie patrzeć na pierścionek, który nam się nie podoba lub po prostu nas denerwuje, bo jest niekształtna lub nierówna. Teraz kilka słów na temat obrączek w formie tatuażu. Jest to mało popularne rozwiązanie. Z pewnością decydują się na nie wyłącznie najbardziej odważne osoby. Tutaj jednak warto jest zwrócić uwagę na pewną kwestię. Przede wszystkim chodzi o fakt, że takie obrączki muszą być wykonane wcześniej, jeszcze przed uroczystością zaślubin lub po niej. W praktyce oznacza to, że niejako trzeba posiadać dwie pary obrączek – klasyczne, wykonane z srebra lub złota oraz owe obrączki tatuażowe. Niemniej jednak osoby, którym zależy na takim rozwiązaniu z pewnością pokonają trudności.

Grawer i wyjątkowe cytaty

Na początku należy wskazać, że należy rozróżnić niejako dwa rodzaje grawerów – wewnętrzny i zewnętrzny. Tutaj należy wskazać, że grawer wewnętrzny to ten znajdujący się wewnątrz obrączki, jest niewidoczny, gdy obrączka jest założona na palec. Tutaj należy wskazać, że narzeczeni najczęściej decydują się na umieszczenie w wewnętrznej części obrączki daty ślubu lub imienia ukochanej osoby. Rzadziej są to cytaty o miłości lub inne teksty. Należy jednak powiedzieć również o szczególnym rodzaju grawera, jakim jest grawer zewnętrzny. To widoczny napis, którym może stanowić fantastyczną ozdobę obrączki. Należy jednak zastanowić się nad tym, jaką czcionką będzie wykonany napis. Może to być standardowy nadruk lub bardziej oryginalny. Oczywiście najważniejsza jest sama treść. Tutaj należy wskazać, że dość oryginalnym rozwiązaniem jest umieszczenie napisu dwuczęściowego, gdzie pierwszy fragment będzie znajdował się na obrączce kobiety, a drugi na obrączce mężczyzny. Z pewnością jest to jedno z najciekawszych rozwiązań. Należy dodać, że wykonanie grawera zewnętrznego zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, natomiast grawera wewnętrzna najczęściej jest gratis. Warto jest również wiedzieć, że grawera może być rodowana, czyli pokryta warstwą białego złota. Dzięki temu napis będzie odróżniał się tle całości. Należy jednak wiedzieć, że wielkość liter jest zazwyczaj niewielka, przez co efekt rodowania jest praktycznie niewidoczny. Poniżej prezentujemy kilka przepięknych cytatów o miłości, które mogą być umieszczone na obrączkach.

„Ani czas, ani mądrość nie zmieniają człowieka – bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość.” Paulo Coelho
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.” Jan Twardowski
„Jeżeli kochasz, czas zawsze odnajdziesz, nie mając nawet ani jednej chwili.” Jan Twardowski
„Kochać drugiego człowieka oznacza wielką pracę nad sobą.” Jan Twardowski
„Miłości się nie szuka, jest albo jej nie ma.” Jan Twardowski
„Miłość jest pragnieniem, by komuś coś dawać , a nie otrzymywać.” Bertold Brecht
„Kochać i być kochanym to tak, jakby z obu stron grzało nas słońce.” Dr Davis Viscott
„W miłości wszystkie środki są dobre, prócz tych, które prowadzą prosto do celu.” Tadeusz Breza
„Mężczyźni pragną zawsze być pierwszą miłością kobiety. Kobiety zawsze pragną być ostatnim romansem mężczyzny.” Oskar Wilde
„Miłość prawdziwa zaczyna się wówczas, gdy niczego w zamian nie oczekujesz.” Antoine de Saint-Exupéry
„Miłość jest wtedy wielka, kiedy gra nie na jednej, ale na wszystkich strunach serca.” Aleksander Świętochowski
„W miłości dwie wolności łączą się w jedną słodką niewolę.” Iason Evangelu
„Tylko ten, kto kocha, widzi, co jest prawdziwe w człowieku.” Karl Jaspers
„Miłość – chwilowe obłąkanie, na które lekarstwem jest małżeństwo.” – Amrose Bierce
„Miłość upiększa każde romantyczne przeżycie i usprawiedliwia każde szaleństwo.” – George Bernard Shaw
„Miłość jest radością świata, słońcem życia, wesołą melodią na pustyni.” Bolesław Prus
„Miłość to największe i jedyne bogactwo na ziemi.” Buryla W.
„Prawdziwa miłość zawsze milczy: wyrazem prawdy są czyny, nie słowa.” William Shakespeare
„Prawdziwa miłość jest jak duch: każdy o niej mówi, ale niewielu spotkało się z nią twarzą w twarz.” Alfred de Musset
„Życie z drugim człowiekiem polega na tym, że zaczyna się lubić jego dziwactwa.” Jonathan Carroll
Carpe diem quam minimum credula postero! – /chwytaj dzień jak najmniej ufając przeszłości! Horacy
Amicus rara avis est. – Przyjaciel jest jak biały kruk.
Per aspera at astra…- przez trudności do gwiazd
Amo te ama me…- Kocham ciebie kochaj mnie…
Errare humanum est. – Błądzić jest rzeczą ludzką. Seneka Młodszy
Amicus proba – probatum ama. – Przyjaciela próbuj, wypróbowanego kochaj.
Amicus certus in re incerta cernitur. – Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji. Cyceron
Dum spiro, spero. – Póki żyję, mam nadzieję
Ab alio exspectes, alteri quod feceris- co zrobisz drugiemu, oczekuj od niego. Seneka Młodszy
Veni, vidi, vici. Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem.
Sic fuit, est et erit: similis similem simi quaerit. -Tak było, jest i będzie: podobny szuka podobnego sobie.
Saepe venit magno faenore, tardus amor. – Późna miłość przychodzi częstokroć z wielką gwałtownością.
”Amor omnia vincit” – miłość wszystko zwycięży

Pamiętaj o tym…

Wybór obrączek to bardzo ważna decyzja. Przed jej podjęciem dokładnie przeanalizuj:

 • czy wolisz obrączki wykonane z złota, srebra czy platyny,
 • bardziej podobają Ci się wzory klasyczne czy oryginalne, nieszablonowe,
 • przemyśl, czy na pewno zależy Ci na wzorze komercyjnym, czy wolisz sama zaprojektować, jak będzie wyglądać obrączka. Być może wolicie własnoręcznie wykonać obrączki,
 • dokładnie zaplanuj budżet, zastanów się, na jakie obrączki jest Cię stać. Czasami warto jest zrezygnować z obrączek platynowych na rzecz złota, jeśli przemawiają za tym względy finansowe,
 • zastanów się nad tym, jaką szerokość powinna mieć obrączka – przymierz kilka obrączek o różnych szerokościach i podejmij decyzję, która najlepiej prezentuje się na Twojej dłoni,
 • jeśli szukasz oryginalnych rozwiązań, pragniesz, aby Twoja obrączka była wyjątkowa, inna niż wszystkiego – zastanów się nad własnoręcznym wykonaniu obrączek lub zakupie obrączek z grawerem zewnętrznym,
 • pamiętaj, że obrączka to przede wszystkim symbol miłości,
 • obrączki powinno się zakupić co najmniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu, najpóźniej miesiąc przed.

Na koniec kilka słów na temat tego, na którym palcu powinno się nosić obrączkę. Zgodnie z tradycją, w Polsce nosi się obrączkę na prawej ręce, na palcu serdecznym. W niektórych krajach jest zupełnie inaczej. Należy zauważyć, że wzajemne założenie obrączek jest nieodłącznym elementem ślubu cywilnego, kościelnego, ale również może mieć miejsce podczas uroczystości humanistycznej.

Źródło tekstu: https://www.letswedding.pl/obraczki-slubne-wszystko-trzeba-wiedziec/